يکشنبه ٠٦ اسفند ١٣٩٦ :: :: بازدید 995195

شهر مقدس قم

حرم اهل بیت، شهر علم، آشیانه آل محمد، مدینه المومنین، استراحتگاه مؤمنین، دارالموحدین و شهر کریمه اهل از جمله اسامی قم است.


جایگاه علمي شهر قم

شهر قم از زماني كه به عنوان مركزي شيعي در نزد پيروان اهلبيت علیهم السلام شهرت يافت، پيوسته مهد دانش و فضيلت و سرچشمه فيضان حكمت و معرفت بوده و از همان روزها تربتش را به شرافت و مردمش نيز به فضيلت ستوده شدهاند.
امام صادق علیه السلام فرمود:
در آينده كـوفه از مـومنان خالـى مى شـود و علـم و دانـش بـدان پشت مى كند همچنانكه مار در لانه خـويـش پشت مـى كند. آنگاه علـم در شهرى به نام قـم ظاهـر وآنجـا معدن علـم و فضليت مى شـود به طورى كه ديگر به روى زميـن كسى كه به امور دينى آگاه نباشد, پيدا نمـى شـود. (1)

جايگاه علم در قم در گذر تاريخ

قم در طول تاريخ مرکز نشر سيره نبوي و مکتب اهل بيت علیهم السلام بوده است که منور شدن قلوب مسلمين در کشورهاي بسيار مديون علما و دانشمندان اين شهر بوده است .
امام خميني به عنوان بزرگترين منجي جهان اسلام و مدافع آزادگان و مستضعفان در همين شهر و در مکتب اهل بيت علیهم السلام تربيت يافته است و رهبري انقلاب اسلامي را از همين شهر آغاز نموده است.

جايگاه علم در قم پس از انقلاب اسلامي

در دوران انقلاب اسلامي شهر قم به عنوان بزرگترين پايگاه علمي و معنوي همواره پشتيبان فکري و معنوي انقلابيون بوده تا مسير و حرکتي که امام به نام اسلام آغاز کرده بود از مسير الهيش منحرف نشود.
پس از انقلاب اسلامي، شمار زيادي از مسلمانان و دوستداران اهل بيت علیهم السلام از سراسر کشور و هم چنين ازسراسر جهان به قم عزيمت کردند. که اکنون ده ها هزار نفر در اين شهر از ايران و بيش از 120 کشور به کسب علوم و معارف اهل بيت علیهم السلام مشغولند.
در شهر قم بيش از 30 مرکز دانشگاهي و آموزش عالي و هم چنين افزون بر 180 مركز پژوهشي ثبت شده است. تعدّد و پراكندگي مراكز علمي و پژوهشي در سطح شهر، باعث شده است قم در واقع به عنوان يك شهر دانشگاه شناخته شود و در ميان تمام شهرهاي جهان اسلام، از موقعيّتي ممتاز برخوردار باشد.
كتابخانه مرحوم آيت الله العظمي مرعشي نجفي كه از لحاظ كتاب هاي خطّي و پرارزش و منحصر به فرد در جهان معروف است.
شهر قم، پس از شهر تهران، بيشترين چاپخانه، ناشر و کتاب فروشي را داشته و بيشتر در زمينه هاي علمي به نشر کتاب اشتغال دارد.
در دوران انقلاب اسلامي و دفاع مقدس علماي ديني اين شهر بيش از 5200 شهيد و 57 هزار ايثارگر و جانباز را تقديم اسلام و انقلاب کرده است.

1. بحـار الانـوار, ج 57, ص 213 ـ 212.

The Institute of Short Term Educations & Sabbaticals © Community and International