يکشنبه ٠٦ اسفند ١٣٩٦ :: :: بازدید 995190

من زارها فله الجنه

در روایات اهل بیت علیهم السلام جهت زیارت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها جایگاه ویژه دارد. در پاداش زیارت با معرفت زائران حضرت تعبیرات ارزشمندی هم چون:

اهل بهشت، بهشت از آن اوست، بهشت بر او واجب است، به کار برده شد است.


اهل بيت علیهم السلام به فضايل و مناقب حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها حتي قبل از تولد او اشاره کرده اند. امام جعفر صادق علیه السلام در اين باره فرموده بود:
«آگاه باشيد حرم خدا مكه است و حرم پيامبرش مدينه و حرم اميرالمؤمنين علیه السلام كوفه است و آگاه باشيد همانا حرم من و فرزندانم پس از من، قم است. همانا قم كوفه كوچك است و سه در از درهاي هشت گانه بهشت به سوي قم گشوده مي شود. بانويي از تبار من در قم دفن مي گردد و نام او فاطمه دختر موسي است و با شفاعت او همه شيعيان من داخل بهشت خواهند شد.» (1)
امام صادق علیه السلام فرمود:
«مَن زارَها وَجبت لَهُ الجَنَه؛ کسي که او را زيارت کند، بهشت بر او واجب مي گردد». (2)
امام جواد علیه السلام نيز فرمود:
«من زارَ قبرَ عمَّتي بِقُم فَلَهُ الجَنَّهُ؛ کسي که قبر عمه ام را در قم زيارت کند، بهشت براي او است». (3)
پس از حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها، به جز حضرت معصومه سلام الله علیها درباره هيچ يک از بانوان اهل بيت علیهم السلام از ناحيه امامان معصوم سلام الله علیهم زيارتي وارد نشده است. با آنکه بسياري از بدن هاي امام زاده ها در مناطقي از ايران مدفون شده بود و مردم آن مناطق با حضرت رضا علیه السلام ارتباط داشتند، اما آن حضرت درباره هيچ يک از آنها زيارتي بيان نفرمود و اين «فضيلت» فقط از آن حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها است که امام رضا علیه السلام درباره ايشان «زيارت نامه» اي پر محتوا را صادر کرد. (4)


زندگانی حضرت معصومه سلام الله علیها

حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها در روز اول ذیقعده سال 173 هجری (789 میلادی)، در شهر مدینه چشم به جهان گشود. این بانوی بزرگوار، از همان آغاز، در محیطی پرورش یافت كه پدر و مادر و فرزندان، همه به فضایل اخلاقی آراسته بودند.
در سال 201 هجری (817 میلادی) حضرت معصومه سلام الله علیها براي ديدار برادرش امام رضا علیه السلام راهي ايران شدند كه هنگام رسيدن به ساوه عده اي از مخالفان اهل بيت با پشتيباني سربازان عباسي به كاروان ايشان هجوم بردند و تقريبا تمامي همراهان ايشان را به قتل رساندند و آن حضرت در حاليكه از غم و حزن بيمار گشته و بنا به قولي مسموم گشته بودند فرمودند: «مرا به قم ببريد كه من از پدرانم شنيده ام انجا مامن شيعيان است» و هنگامي كه به قم رسيدند موسي بن خزرج رئيس خاندان اشعري ها زمام افسار شتر آن حضرت را گرفتند و در منزل خويش سكني دادند و اين بانوي بزرگ آنجا را محل عبادت خويش قرار داده بود واين مهمان فقط 17روز در اين محل سكني گزيد وپس از ان دارفاني را وداع گفت.
سالروز میلاد آن حضرت در تقویم جمهوری اسلامی ایران به عنوان روز دختر نامیده شده است.

مساجد

عنوان مسجد بر این مكان های مقدسه در حرم حضرت معصومه سلام الله علیها صرفاً نام گذاری است و احكام خاص مسجد دراین مكان ها وجود ندارد؛ از این رو اموات و بزرگان از علما و مراجع ، دراین رواق ها دفن شده اند. مسجد بالاسر، مسجد طباطبایی، مسجد شهید مطهری ، که محل عبادت و نماز و هم چنین مکانی برای تدریس و مباحث علمی در بین طلاب علوم دینی می باشد.

شبستان امام خمینی

شبستان امام خمینی یکی از بزرگترین شبستان های ایران است که در جوار حرم مطهر شاخته شده است که در آن برنامه های قرائت و تفسیر قران کریم، مراسم های مذهبی و ملی و هم چنین نماز جمعه و جماعت برگزار می گردد. اين مجموع ظرفيت 235000 نمازگزار را دارا مي باشد. اين بنا با تکنولوژي روز ساختمان و معماري طراحي و اجرا شده است. شبستان های دیگر به نام نجمه خاتون ، صحن امام جواد علیه السلام و صاحب الزمان عجل الله تعالی فرجه الشریف جهت برپایی نمایشگاه قران کریم و کتاب و برپایی مراسم مذهبی و ملی استفاده می شود.

علمای و شخصیت های مدفون در حرم حضرت معصومه سلام الله علیها

در این مکان مقدس علما و مراجع ، فیلسوفان و مفسران قران ، مجاهدین و مبارزین با استکبار و یاران حضرت امام خمینی، شعرای بزرگ و هم چنین برخی از سلاطین و پادشاهان تاریخ ایران دفن شده اند .

درمانگاه

جهت خدمات به زائرین و محبین اهل بیت علیهم السلام تاسیس گردیده است.

کتابخانه

كتابخانه آستانه 80 هزار كتاب را در 20 هزار عنوان، در خود جای داده است
هزار كتاب چاپ سنگی و دو هزار نسخه خطی در اين كتابخانه وجود دارد و مجموعه ای تحت عنوان نفايس جمع آوری شده است.
كتابخانه آستانه مقدسه با دارا بودن كتب بسياری در زمينه های علوم قرآنی و تفسير، حديث، رجال و تراجم، تاريخ جهان، تاريخ ايران، تاريخ اسلام، فرق و مذاهب، اخلاق و معارف اسلامی، علوم تجربی، طب قديم، پزشكی، اشعار، دايره المعارف، كتب داستانی، لغت نامه، حقوق، علوم انسانی، فلسفه، ادبيات و عرفان، يكی از كتابخانه های ممتاز كشور محسوب می شود.
مجموعه ارزشمندی از كتب به زبان های انگليسی، فرانسه، روسی، اردو و آلمانی در كتابخانه آستانه موجود است و همه آنها بر اساس وقف، اهدا و خريد جمع آوری شده است.

موزه آستانه

در این موزه گنجینه هایی نفیسی وجود دارد که مهمترین انها عبارتند از:
قران های نفیس خطی

دراین بخش قران هایی از دوره های مختلف تاریخ ایران موجود است که قدیمی ترین قران متعلق به سال 198 هـ.ق می باشد.
تابلوهای خط و تذهیب
مسکوکات

در این بخش نمونه هایی از سکه های تاریخی متعلق به دوره های اشکانی، ساسانی و ادوار مختلف اسلامی وجود دارد.
کاشی کاری و سفالینه

که به دو بخش سفالینه های هزاره اول و دوم بعد از ولادت مسیح علیه السلام و سفالینه های دوران اسلامی.


[1]- بحارالانوار، ج 60، ص 228؛ مجالس المؤمنين، ج 1، ص 83               

[2]- بحار الانوار، ج48، ص 317 و ج99، ص 267.          

[3]- بحار الانوار، ج48، ص 316 و ج 99، ص 266.  

[4]- بحار الانوار، ج48، ص 316 و ج 99، ص 266.
   دانلود : 2.rar           حجم فایل 1319 KB
   دانلود : 1.rar           حجم فایل 634 KB
The Institute of Short Term Educations & Sabbaticals © Community and International