يکشنبه ٠٦ اسفند ١٣٩٦ :: :: بازدید 995196
کتابخانه آیت الله مرعشی نجفی (ره)

آيت الله مرعشي با تاسيس اين کتابخانه يکى از بزرگترين انقلاب هاى فرهنگى تاريخ ايران و اسلام را رقم زده است. از اين رو، در مجامع علمى، فرهنگى و تحقيقى جهان از وى با نام بزرگ فرهنگبان ميراث اسلامى ياد می شود.


تولد

فقيه و مرجع تقليد شيعيان جهان، تبارشناس برجسته، محقق و مورّخ، حضرت آيت الله العظمی سید شهاب الدين مرعشى نجفى در صبحگاه بيستم صفر 1315 (21ژوئيه 1897 ميلادي) در نجف اشرف در کشور عراق در يک خانواده سرشناس علمى و مذهبى زاده شد.

موقعيت علمي

آيت الله مرعشى يکى از معدود علمايى است که از استادان زيادى کسب فيض کرده است. وي با بهره گيرى از استادان خود، به اخذ درجه اجتهاد ـ که بالاترين درجه علمى حوزه هاى علميه است ـ نايل گرديد.
آيت الله مرعشى طى 67 سال تدريس در حوزه علميه قم، در تحکيم پايه هاى اين حوزه نوپاى علمى لحظه اى درنگ نکرد. حاصل اين تلاش هزاران شاگردى است که تربيت نمود و هر کدام خود از مشاهير و مدرسان حوزه و دانشگاه هستند.
موقعيت علمى و اطلاعات گسترده وى در علوم و فنون مختلف، از تأليفات و آثارى که بر جاى گذارده و بيشترين آنها به عربى است آشکار مىشود ايشان بالغ بر 150 اثر تاليفي دارد.
در ادوار زندگى با ارباب دانش و بزرگان دينى، اسلامى و غيراسلامى، ديدار و ملاقات هاى مهمّى داشته و پيوسته دانشگاهيان و پژوهشگران به ايشان مراجعه کرده اند.

پیشگام وحدت اسلامي

آيت الله مرعشى ، يکى از پيشکسوتان وحدت ميان مذاهب اسلامى است. آيت الله مرعشى با ارتباط مکاتبه اى که با علماى بزرگ فرق اسلامى در کشورهاى مختلف برقرار ساخت، موفق به اخذ بيش از 450 اجازه روايت حديث گرديد.

 فعاليت هاي اجتماعي

تاسيس يکي از بزرگترين کتايخانه هاي جهان اسلام و بنياد چندين مدرسه علمى و مسجد و حسينيه و مراکز درمانى و کتابخانه در قم و ديگر شهرستان ها و خارج از کشور و نيز احيا و انتشار آثار علمى دانشمندان متقدم اسلامى و تشويق و ترغيب محصلين به استفاده از آنها از جمله فعاليت هاي اين دانشمند بزرگ اسلامي است.

ويژگي اخلاقي

سجاياى اخلاقى و احاطه ايشان بر علوم و فنون گوناگون، و رياضت ها و مجاهدات ايشان بيرون از شمار است.
ساده زيستي، عشق به علم، استفاده ار امکانان داخلي، مداومت به نماز جماعت، ارادت به اهل بيت پيامبر علیهم السلام

نيکي به والدين، رمز موفقيت آيت الله مرعشي نجفي

آيت الله مرعشي نجفي، احترام خاصي براي والدين قائل بودند؛ خودشان مي فرمودند «وقتي مادرم مرا مي فرستاد تا پدرم را براي خوردن غذا صدا کنم، بعضي وقت ها مي ديدم پدر به خاطر خستگي، در حال مطالعه خوابش برده است. دلم نمي آمد ايشان را بيدار کنم، همان طور که پايش دراز بود، صورت خودم را به کف پاي پدرم مي ماليدم تا ايشان بيدار مي شد.
در اين حال که بيدار مي شد، برايم دعا مي کرد و عاقبت بخيري مي خواست، من خيلي از توفيقاتم را از دعاي پدر و مادر دارم.

وفات

آيت الله مرعشى نجفى پس از نزديک به يک قرن کوشش در جهت اشاعه فرهنگ اسلامى و احياى تفکرات شيعى و خدمات ارزنده علمى و اجتماعى، سرانجام در روز چهارشنبه هفتم صفر 1411/هفتم شهريور 1369/آگوست 1990 در 96 سالگى ديده از جهان فرو بست.

قسمتي از وصيت نامه آيت الله مرعشى نجفى

«مرا در راهروى ورودى کتابخانه ـ زير پاى محققانى که براى مطالعه و تحقيق به اين کتابخانه مراجعه مى کنندـ دفن نماييد».

تأسیس

هسته اوليه اين کتابخانه در شهر نجف اشرف شکل گرفت، زماني که آيت الله مرعشي در اين شهر مشغول به تحصيل بودند و مشاهده نمودند که بيگانگان کتب خطي مسلمين را به غارت مي برند و اين بزرگوار با تحمل مشقات بسيار اقدام به جمع آوري نسخ خطي نمودند.
نخستين ساختمان کتابخانه در سال 1344 ش (1965 م) بنا شده و ساختمان جديد در تاريخ 1382 ش (2003 م) آغاز به کار کرد.

چگونگي جمع آوري کتب خطي

آيت الله مرعشي وقتی اين کتب را در حالي جمع آوري مي نمودند که هيچ پولي را در اختيار نداشتند ايشان با انجام نماز و روزه استيجاري، حذف يک وعده از غذاي خويش، برنج کوبي کردن، گرو گذاشتن لباس خود و حتي در قبال خريد کتاب به زندان افتادن توانستند اين گنجينه علمي را جمع آوري نمايند.

تعداد نسخ خطي

75 هزار عنوان در 37 هزار جلد و به زبان هاي فارسي، عربي، ترکي، اردو، لاتين، سانسکريت، پهلوي، تاتاري، اوستايي، گجراتي، و ديگر خطوط قديمي در موضوعات اسلامي و غير اسلامي
تعداد اسناد دست نويس: بيش از 100 هزار برگ

مجموعه کتب چاپي

حدود يک ميليون جلد که بخشي از آن کتاب هايي اهدايي به ويژه کتابخانه هاي شخصي افراد است.

کهن ترين نسه خطي اسلامي

بخشي از قران کريم به خط کوفي بر روي پوست نيمه نخست سده دوم هجري

کهن ترين نسه خطي غير اسلامي

 مجموعه اي از زبور بر روي پوست به خط لاتين از سده دوازده ميلادي و بخشي از انجيل بر روي پوست از سده دوازده ميلادي

ارتباط کتابخانه با کتابخانه هاي خارجي

 اين کتابخانه با 400 کتابخانه و مرکز فرهنگي در جهان به جز کتابخانه هاي داخل کشور ارتباط دارد.

جايگاه کتابخانه

اين کتابخانه از لحاظ تعداد و کيفيت نسخه هاى نفيس و کهن خطّى اسلامى نخستين کتابخانه در کشور ايران و سومين کتابخانه در جهان اسلام به شمار می آيد.

   دانلود : کتابخانه.rar           حجم فایل 952 KB
The Institute of Short Term Educations & Sabbaticals © Community and International