يکشنبه ٠٦ اسفند ١٣٩٦ :: :: بازدید 995192

تاريخچه مسجد مقدس جمکران

ابوالحسن الرضا؛ حسن مسلم را احضار کرده و منافع زمین را از او گرفت و مسجد جمکران را بنا کرد.


خواب یا بیداری

شیخ حسن بن مُثله جمکرانی می گوید:
من شب سه شنبه هفدهم ماه مبارک رمضان سال 373 هجری قمری درخانه خود خوابیده بودم که جماعتی از مردم به درخانه من آمده ، مرا ازخواب بیدارکردند (1) و گفتند: «برخیزو مولای خود حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) را اجابت کن که تو را طلب نموده است».
آن ها مرا به محلی که اکنون مسجد جمکران است آوردند. چون نیک نگاه کردم، تختی دیدم که فرشی نیکو بر آن تخت گسترده و جوانی در حدود سی ساله برآن تخت تکیه بربالش کرده و پیرمردی هم نزد او نشسته است. آن پیر، حضرت خضر علیه السلام بود که مرا امر به نشستن نمود.
حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) مرا به نام خودم خواندند و فرمودند:
«برو به حسن مسلم – که دراین زمین کشاورزی می کند - بگو: این زمین شریفی است و حق تعالی آن را از زمین های دیگر برگزیده است، و تو آن را به زمین خود اضافه کرده ای، دیگر نباید درآن کشاورزی کنی». (2)
عرض کردم: یا سیدی و مولای! لازم است که من دلیل و نشانه ای داشته باشم و گرنه مردم حرف مرا قبول نمی کنند!
آقا (عجل الله تعالی فرجه الشریف) فرمودند:«تو برو و آن رسالت را انجام بده، ما نشانه هایی برای آن قرار می دهیم و همچنین نزد سید ابوالحسن -یکی از علمای قم- برو و به او بگو: حسن مسلم را احضار کرده ، سود چند ساله را که از زمین به دست آورده وصول کند و با آن پول در این زمین مسجدی بنا نماید ... به مردم بگو: به این مکان رغبت کنند و آن را عزیز دارند و چهار رکعت نماز درآن بگذارند»
امام (عجل الله تعالی فرجه الشریف) فرمودند:
«هرکه این دو رکعت نماز را در این مکان – مسجد مقدس جمکران- بخواند، مانند آن است که در کعبه نماز خوانده باشد».

اعمال مسجد

در این مکان مقدس دو نماز دو رکعتی وارد شده است:
1 . نماز تحیّت (احترام مسجد)
دو رکعت است که در هر رکعت بعد از خواندن سوره حمد، 7 مرتبه سوره (قل هو الله احد) را خوانده، سپس به رکوع برود و ذکر «سبحان ربی العظیم و بحمده» را 7 مرتبه تکرار کند و بعد از آن به سجده رفته، در هر سجده ذکر «سبحان ربی الاعلی و بحمده» را 7 مرتبه بخواند، رکعت دوم را نیز به همین ترتیب بخواند، سپس تشهد و سلام و پایان نماز.
2. نماز امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف)
دو رکعت است که درهر رکعت سوره حمد را شروع کرده، وقتی به آیه «إیّاکَ نَعبُدُ وَ إیّاکَ نَستعین» رسید، 100 مرتبه آن را تکرار می کند و بعد ادامه سوره حمد را بخواند، سپس یک مرتبه سوره (قل هو الله احد) را خوانده به رکوع می رود و ذکر «سُبحانَ رَبّیَ العَظیمِ وَ بِحمده» را 7 مرتبه تکرار کند و بعد از آن به سجده رفته در هر سجده، 7 مرتبه ، ذکر «سُبحانَ رَبّیَ الأعلی وَ بِحمده» را بگوید و رکعت دوم رانیز به همین ترتیب بخواند.
بعد از تشهّد و سلام، یک مرتبه «لا إله إلا الله» و 34 مرتبه «الله اکبر»، 33 مرتبه «الحمدلله»، 33 مرتبه «سبحان الله» خوانده، به سجده رود و 100 مرتبه بگوید اللهم صل علی محمد و آل محمد.

آغاز مأموریت

حسن بن مُثله می گوید: به راه افتادم، چند قدمی هنوز نرفته بودم که دوباره مرا باز خواندند و فرمودند:
«بُزی درگله جعفر کاشانی است، آن را خریداری کن و بدین مکان آور و آن را ذبح کن و بین بیماران انفاق کن؛ هر بیمار و مریضی که از گوشت آن بخورد، حق تعالی او را شفا دهد».
حسن بن مُثله می گوید: من به خانه بازگشتم و تمام شب را در اندیشه بودم، تا این که نماز صبح را خوانده و به ملاقات «علی المنذر» رفتم و ماجرای شب گذشته را برای او نقل کردم و با او به همان مکان شب گذشته رفتیم.
در آنجا زنجیرهایی را دیدم که طبق فرموده امام (عجل الله تعالی فرجه الشریف) حدود بنای مسجد را نشان می داد.
سپس به قم نزد «سید ابوالحسن الرضا» رفتیم و چون به درخانه او رسیدیم، خادم او گفت: آیا تو از جمکران هستی؟ گفتم: بلی! خادم گفت: سید از سحر در انتظار تو است. آنگاه به درون خانه رفتیم و سید مرا گرامی داشت و گفت: ای حسن بن مثله! من در خواب بودم که شخصی به من گفت:«حسن بن مثله، از جمکران نزد تو می آید هرچه او گوید، تصدیق کن و برقول او اعتماد نما، که سخن او سخن ماست و قول او را رد نکن». از هنگام بیدارشدن تا این ساعت منتظر تو بودم، من هم ماجرای شب گذشته را برای وی تعریف کردم.
سید بلافاصله فرمود تا اسب ها را زین نهادند و بیرون آوردند و سوار شدیم. چون به نزدیک روستای جمکران رسیدیم، گله جعفر کاشانی را دیدیم، آن بز پشت سر همه گوسفندان می آمد، همین که بز مرا دید به طرف من دوید، جعفر سوگند یاد کرد که این بز درگله من نبوده و تاکنون آن را ندیده بودم. به هرحال آن بز را به محل مسجد آورده و آن را ذبح کردیم . هر بیماری که از گوشت آن تناول کرد، با عنایت خداوند شفا یافت.
ابوالحسن الرضا؛ حسن مسلم را احضار کرده و منافع زمین را از او گرفت و مسجد جمکران را بنا کرد .
 

1- از ظاهر عبارت معلوم است که اصل جریان در بیداری بوده و بسیاری از بزرگان و مراجع بر آن تاکید کرده اند.

2- در کتاب انوارالمشعشعین، ضمن حدیثی از امیر المومنین امام علی علیه السلام به شرافت زمین و مسجدی در این مکان اشاره شده است.

   دانلود : دیدگاه_مراجع_عظام_تقـلید.rar           حجم فایل 782 KB
The Institute of Short Term Educations & Sabbaticals © Community and International